Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

4 Temmuz 2016 Pazartesi

Okuma Etkinliği - Kan ve Aşk - Kitap YorumuKİTAP HAKKINDA
Kitap Adı: Kan ve Aşk
Yazarı: Işılca
Yayınevi: İndigo Kitap
Tür: Tarihi Aşk

Merhabalar :). Çok sevdiğim yazarlardan olan Işılca'nın kitabı için düzenlediğimiz Kan ve Aşk okuma etkinliğimiz devam ediyor. 

Uzun zamandır bir tarihi aşk romanı okumamıştım ve bu kitabı okuduktan sonra bu türü nasıl da özlediğimi anladım. Tabii ki yeniden okumaya başlamak için de Kan ve Aşk harika bir seçimdi. Işılca'nın kalemiyle çok hasta olduğum, okuduğum iki cümleyi bile zar zor algıladığım bir günde tanıştım. Elime Duygu'yu alıp kalınlığından korkmuş, "Okuyabilir miyim acaba?" diye kendime sormuştum. En sonunda bana kitabı tavsiye eden Esra'ya danıştım ve cevabı "Sen başla, o zaten akıp gidecek." oldu. Ve haklıydı da hasta halimle uykuya karşı direnip bir oturuşta kitabı bitirdim. Öylesine hayran kalmıştım ki hemen arkasından Ali'm 'i elime almamam işten bile değildi. Eh, develerden sonra gelen Kan ve Aşk'ı da büyük bir heyecan ve merakla bekledim bu yüzden. Ve en ufak bir hayal kırıklığına bile uğramadım. Mükemmeldi...

27 Haziran 2016 Pazartesi

Okuma Etkinliği - Kan ve Aşk - Ön Okuma


Yepyeni bir okuma etkinliğinden herkese merhaba! Çok sevdiğim yazarlardan biri olan Işılca'nın yeni kitabını dört gözle bekliyordum. Sonra Esra, Aslı, Buse ve ben "Neden bir etkinlik yapmıyoruz ki?" dedik ve kolları sıvadık :). İndigo Kitap sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinliğimiz bugün itibariyle başlıyor ve 4 Temmuz günü bitiyor. Bir hafta boyunca Truro ve Bristol hanedanlıkları arasındaki çekişme ile bu çekişmeden doğan ateşli Emma ve Vincent aşkını okuyacak, konuşacak ve tartışacağız... Aşağıda bu güzel kitabın ön okumasını bulabilirsiniz. 


Yıl 1760 İngiltere güneyi...

Avrupa’nın güçlü devletleri arasında Yedi Yıl savaşları sürerken, İngiltere ve Fransa arasında devam eden sömürgecilik ve deniz üstünlüğü mücadeleleri Avrupa kıtasında yeni saflaşmalara yol açmıştı.

İngiltere’nin güneyindeki topraklar Bristol ve Truro adı altında iki hanedanlığa aitti. Bristol toprakları uzun yıllardır Edessa Lordları tarafından yönetilirken; Truro topraklarında Loren Lordları hüküm sürmekteydi. Bu iki aile, asil kanlarını savaşçı ruhlarıyla birleştirmiş, topraklarına ve İngiltere Kralına sadakatle bağlıydılar. Tabii bağlılıkları bu iki hanedanlığın birbirlerine olan düşmanlıklarını engelleyemedi.

Sebebin ne olduğu unutulmuş bir düşmanlıkla birbirlerinden nefret etmeyi sürdüren iki hanedanlık birbirleriyle olan savaşlarda bir çok insan kaybettiler. Bu duruma son vermek isteyen zamanın İngiltere Kral’ı, 1706 yılında halkın her iki taraf için de bağlayıcı şartları bulunan bir anlaşmayla Edessa ve Loren hanedanlarını ortak paydada buluşturdu. Barış anlaşması ile zamanla halk kinini unuttu,  Loren’ler Bristol topraklarına, Edessa’lar Truro topraklarına karıştı. Halk kaynaşıp, düşmanlığını unutsa da zaman soyluların kinlerini yok edemedi.


1 Haziran 2016 Çarşamba

Okuma Etkinliği - Ceylan - Alıntılar


Merhaba :). Bugün okuma etkinliğimizin son günü ve ben alıntılarla size geldim :). Bunlar, benim okurken post-it yapıştırdığım bazı kısımlar. Zira hepsini yazarsam kitabın yarısını yazmış olurdum... Post-itlerim bitti, tükendi. Neyse fazla uzatmadan sizi alıntılarla baş başa bırakıyorum :)

"Beni istiyorsun, çünkü hızlı bir hayatım olmadı. Daha doğrusu olamadı. Sen hayatını hep rahat ve istediğin gibi yaşarken, ben her şeye uzaktan baktım. Şimdi beni istiyorsun, çünkü bana hayatı keşfettirerek tecrübelerini anlatacak ve o şişkin egonu tatmin edeceksin değil mi? Beni istiyorsun, çünkü ben, senin gibi hayatın dibine vurmuş, erkekler için güvenli bir limanım. Ben ve benim gibiler, sizin gibilerin ideal eşi değil mi? Yanlış kapıdasın Mert! Ben o kızlardan değilim. Evet, pek bir hayat tecrübem yok, ama senin gibi çok arzulanan bir erkeğin beni seçmiş olmasına sevinecek ve buna balıklama atlayacak bir kız değilim."

"Ben abimlerin kontrolünde, babaannemin kolunda oraya buraya giderken, senin gibi birisi gelsin de hayatımı çalsın diye çekmedim bu sıkıntıları Karahanlı! Ne kadar adilsiniz! Sen ve senin gibiler... Kızlarla nerede akşam orada sabah, sonra da benim gibisini bul ve durul. Ne de olsa çocuklarının annesi olacaklar değil mi? Sırf bu yüzden! Beni istediğin falan yok senin. Sen çocuklarının annesinin benim gibi bir kız olmasını istiyorsun, hepsi bu! Bak bakalım bende o göz var mı? Ben kendi eşimi kendim seçeceğim. İki abim ve bir babaannem yetmedi, şimdi de sen mi çıktın Mert? Benimle uğraşamazsın!"

"Kim böyle için için ağlamış bir kızı gördüğü an benim gibi deli bir haz duyardı? O şişmiş göz kapakları, kırmızı burnu, ben artık sana geldim Çağrı demiyordu da ne diyordu?"

"Dünyanın bütün öfke yüklü kelimelerini önüme yığabilirdi. Benim için hiç sorun değildi. Ona sinirlenmek şöyle dursun, böyle davrandığı zamanlarda gözüme sudan çıkmış bir balık gibi göründüğünü ve ondan daha çok hoşlandığımı bilmiyordu"

"Senin kız arkadaşın olmak mı? Seninle olmak, kaygan bir buzun üzerinde yürümekten farksız Karahanlı. Kafamı gözümü yarmaya niyetim yok benim."

"Belki yel değirmenlerine karşı duramıyordum, ama bir şekilde kendi savaşımı veriyordum."

"Hayata karşı duyduğun bu tutkuna, hayallerine bayılıyorum, beni çok sinirlendirse de hiç vazgeçmeme huyunu bile çok seviyorum. Bu söylediklerinin hepsini ben de seninle yapabilirim, hem de seve seve... Seninle dağlara çıkar, yamaç paraşütü yaparız. Şimdiye kadar hiç fırsatım olmadı. Ama neden olmasın? Hatta birlikte Karayiplere dalmaya bile gideriz Ceylan. Ama önce Bayan Karahanlı olman gerek..."

"Çok istediğin özgürlüğün belki aşık olduğun insanın yanından geçiyordur."

"İstemeye gelmeyeceğim, seni almaya geleceğim Bayan Karahanlı."

31 Mayıs 2016 Salı

Okuma Etkinliği - Ceylan - Kitap Yorumu


KİTAP HAKKINDA
Kitap: Ceylan
Yazar: Zeynep Saraç
Yayınevi: Arunas
Tür: Romantik, KomediHerkese merhaba :). Bugün size Aslı ve Esra ile okuma etkinliğini yaptığımız Ceylan'ın yorumuyla geldim. Ceylan wattpadden beri okuduğum ve çok sevdiğim bir kitaptı. Kitap olacağını duyduğumdaysa havalara uçmuştum. Ellerime aldığımdaysa yaşadığım sevinci nasıl anlatabilirim bilmiyorum...

13 Nisan 2016 Çarşamba

Okuma Etkinliği - Vegas'ta Olan Vegas'ta Kalır - Kitap Yorumu


KİTAP HAKKINDA
Kitap: Vegas'ta Olan Vegas'ta Kalır
Orijinal Adı: Shine Not Burn
Yazar: Elle Casey
Seri Sıralaması: 1/2
Yayınevi: Nemesis Kitap
Çeviri: Nihal Akcan
Tür: Romantik, Yetişkin

Herkese merhaba. Bugün,  Esra Nazenin Özdemir, Pilli Kütüphane ve Okur Yazar ile okuma etkinliğini yaptığımız Vegas'ta Olan Vegas'ta kalır kitabının yorumu ile geldim. Öncelikle şunu söylemem gerek bu kitap beni reading slump durumundan kurtardı. Çok ciddiyim! O kadar eğlenceli ve okunması o kadar kolay bir kitaptı ki bir oturuşta bitti.

Kitaptaki baş karakterimiz Andie küçüklüğünde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle daha çok küçük bir yaştayken kendine bir yaşam planı hazırlamış ve hayatının her anında da o plana sadık kalmaya kendini mahkum ederek yaşamış bir kız. Hangi bölümü okuyacağı, kaç yaşında evleneceği ve kaç çocuğu olacağı gibi bütün olaylar da bu yaşam planında yazılı. Ve planlarını sırasıyla gerçekleştirmeye başarmış. Ta ki arkadaşının bekarlığa veda gecesi için Vegas'a gidene kadar...

Çünkü Vegas'ta bu ben-her-şeyimi-planlı-yaşarım diye gezinen kızımız bir adama daha ilk görüşte vuruluyor. Tabii çok da haksız sayılmaz yanii. Ben de Mack'i gördüğüm an aşık olabilirdim :). Çünkü kovboy şapkalı, müthiş yakışıklık baş karekterimiz aynı zamanda geldiği yer olan Baker City'de çok gözde bir bekar olsa da önüne gelen kızla birlikte olmak yerine kendini aile ve çiftlik işlerine adamış son derece düşünceli ve kibar bir adam. Vegas'a da sadece erkek kardeşinin bekarlığa veda gecesi için gelmiş zaten. Eh, boşuna dememişler; aşk tesadüfleri sever :).

Ancak bazen Andie'nin kafasını bir yerlere vurasım gelmedi değil. Yaşam planım diye tutturuşu beni delirtti. Kitapla ilgili de tek sorunum buydu zaten.

Onun dışında gerçekten çok akıcı ve keyifli bir kitaptı. Okurken gerçek mutluluğu yıllarca özenle hazırlanmış, mantık çerçevesindeki bir planla değil de tamamen içten, doğaçlama bir şekilde meydana gelen farklı süprizlerle bulacağımı da düşündürtmedi değil.

Yazarın dilini o kadar sevdim ki ingilizceme güvensem diğer kitaplarının çevirisini beklemeden direkt orijinal diliyle okurum. Bakalım, belki dayanamayıp bir deneme yapabilirim :). Kesinlikle öneriyorum :).

11 Nisan 2016 Pazartesi

Okuma Etkinliği Çekilişi - Vegas'ta Olan Vegas'ta Kalır.

Herkese merhaba! Nasılsınız? Ben çok iyiyim çünkü bu benim ilk okuma etkinliğim. Esra Nazenin Özdemir, Pilli Kütüphane ve Okur Yazar ile birlikte Nemesis Yayınları sponsorluğunda, çıkacağını duyduğumuzdan beri merak ettiğimiz Vegas'ta Olan Vegas'ta Kalır kitabına bir etkinlik düzenleyelim dedik. Bugün de size bir çekilişle geldim. Bir kisiye Vegasta Olan Vegasta Kalır kitabını hediye ediyoruz :). Aynı zamanda bugün Okur Yazar blogunda kitabımızın ön okumasını bulabilirsiniz. Çekilişe katılmak için yapmanız gerekenler aşagıda :)) a Rafflecopter giveaway

29 Şubat 2016 Pazartesi

Sen Misin Eksik Parçam? - Zeynep Işıklar
KİTAP HAKKINDA
Kitap Adı: Sen Misin Eksik Parçam?
Yazarı: Zeynep Işıklar
Yayınevi: Müptela Yayınları
Tür: Aşk
Puanım: 4,5/5

Herkese merhaba :). Bugün hem çok romantik hem de çok seksi bir kitapla geldim. Zeynep Işıklar ile Ankara Kitap Fuarı'nda tanışıp kısa bir süre sohbet etme şansım olmuştu ve kendisini çok sevmiştim. Sen Misin Eksik Parçam? çıktığı andan itibaren alıp okumak istiyordum ve Esra Nazenin'de bu isteğimi baya körükledi :). İyi ki çok bekletmeden almışım okumuşum diyorum. Hayatımın şu yoğun zamanlarında beni strese sokmadan merakta bırakan aynı zamanda da keyif veren bir kitaptı.
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI